Artykuły

Artystyczna podróż Stanisława Drzewieckiego do Stanów Zjednoczonych

Stanisław Drzewiecki, siedemnastoletni polski pianista, laureat Grand Prix Konkursu Eurowizji 2000 oraz „Paszportu Polityki 2001”, po sukcesach odniesionych w Nowym Jorku i Los Angeles zadebiutuje 10 października br. w słynnej, blisko 3-tysięcznej Chicago Orchestra Hall w Symphony Center. Młody artysta zaprezentuje amerykańskiej publiczności utwory Chopina (Polonez As-dur, Mazurki op.50,Sonata b-moll), Liszta (II Rapsodia węgierska) oraz Rachmaninowa (Etudes-tableaux op.39)

Chicago to obecnie jedno z największych centrów muzycznych Ameryki, w którym występują najwybitniejsi artyści z całego świata. Cykl niedzielnych recitali pianistycznych, lokuje artystę w doborowym towarzystwie; przed nim wystąpił już znakomity Polak Piotr Anderszewski a po występie Stanisława planowane są recitale takich sław jak Maurizio Pollini, Ivo Pogorelich, Daniel Barenboim czy Lei Ove Andsnes.

Organizatorzy bardzo rzetelnie przygotowują się do debiutu Stanisława Drzewieckiego. W prasie pojawiły się już wywiady przybliżające sylwetkę artysty, telewizja prezentuje materiał dokumentujący rozwój młodego polskiego talentu, a firma fonograficzna „Sony” przygotowała solową płytę CD do sprzedaży.
Na ulicach pojawiły się też kolorowe plakaty.
16 i 17 października 2004 recitale Stanisława Drzewieckiego zostaną powtórzone w Fort Lauderdale i z okazji 155-lecia śmierci Chopina w „Gusman Concert Hall” na Uniwersytecie w Miami na Florydzie.

Po koncertach w USA Stanislaw Drzewiecki rozpoczyna swoją czwartą już podróż artystyczną po Japonii. Wykona recitale chopinowskie w 9 salach koncertowych od Hiroszimy / 27.10./ po Osakę i słynną „Tokyo Opera City Concert Hall” /31.10./. Organizatorem japońskiego tournee polskiego artysty jest znana agencja impresaryjna „Koransha”.

READ  „Sale wypełnione po brzegi” – koncerty Stanisława Drzewieckiego na Florydzie