• gra na fortepianie
    Artykuły

    Fryderyk Francois CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor

    Fryderyk Francois CHOPIN, najwybitniejszy polski kompozytor, urodził się w 1810 r. w Żelazowej Woli (ok. 50 km od Warszawy) w majątku hrabiów Skarbków, gdzie jako guwerner mieszkał i pracował ojciec Fryderyka (pochodzenia francuskiego), Mikołaj Chopin. Matka Fryderyka, Justyna Krzyanowska, była osobą bardzo muzyczną; grała na pianinie i śpiewała. W naturalny sposób została pierwszą nauczycielką muzyki małego Fryderyka. Kilka miesięcy po narodzinach Fryderyka rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie Mikołaj Chopin objął posadę nauczyciela w Liceum Warszawskim. W wieku sześciu lat Fryderyk Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie u Wojciecha {ywny. Wraz ze swoją siostrą Ludwiką Fryderyk muzykował w domu i grał na cztery ręce fortepian. Wkrótce Fryderyk podjął pierwsze…

  • Artykuły

    „Dzieła zebrane” Chopina

    W poniedziałek, 29 października odbyła się premiera 20-płytowego albumu „Dzieła Zebrane”Fryderyka Chopina. Kolekcja z pewnością będzie gratką dla wielbicieli jednego z naszych najwybitniejszych kompozytorów. Szczególną uwagę należy zwrócić na płytę numer 1, gdzie znajdziemy nagrania historyczne z lat 1910-1951. Swoje interpretacje mazurków, polonezów, etiud prezentują najwięksi polscy wirtuozi, tacy jak: Ignacy Jan Paderewski, Aleksander Michałowski, Józef Hofmann, Ignacy Friedman, Maurycy Rosenthal, Raul Koczalski, Zofia Rabcewiczowa, Jerzy Żurawlew, Jerzy Śmidowicz, Artur Rubinstein, Witold Małcużyński. Pozostałe płyty zawierają materiał tematyczny – Walce, pieśni, Ronda etc. Wśród pianistów są między innymi : Halina Czerny-Stefańska, Wanda Klimowicz, Henryk Sztompka i wielu uznanych pianistów na całym świecie. Album, dystrybuowany przez wytwórnię Warner Music, trafił już…

  • Artykuły

    Aleksander Krzyżanowski zdobywcą Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie muzyki polskiej i ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku na Ukrainie

    Pod koniec kwietnia zakończył się X Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Pianistyczny poświęcony muzyce polskiej i ukraińskiej. To największa i najbardziej prestiżowa impreza muzyczna w tej części Ukrainy. Głównym organizatorem i twórcą jest Natalia Worobiowa, prezydent Towarzystwo im. F. Chopina na Ukrainie oraz dyrektor Festiwalu. Jubileusz 10-lecia Festiwalu pokrywał się z 15-leciem działalności Towarzystwa im. Chopina na gościnnej ziemi ukraińskiej. Zapewne w tym roku TiFC na Ukrainie zostanie członkiem Federacji Międzynarodowych Towarzystw Chopinowskim z siedzibą w Wiedniu. Dniepropietrowsk to mało znana w Polsce, blisko 2-milionowa metropolia we wschodniej Ukrainie, słynąca ze swego przemysłowego bogactwa. Na ulicach miasta spotykamy wszystkie nowinki światowego przemysłu samochodowego. Życie toczy się z wielkim rozmachem, a obserwowane place budowy…

  • Artykuły

    Autograf Chopina w Polsce

    W środę 19 lipca w Zamku Ostrogskich w Warszawie odbyła się szczególna prezentacja z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina po raz pierwszy publicznie przedstawił autograf Mazurka op. 6 nr 3 Chopina. Autograf został zakupiony przez NIFC w maju tego roku na aukcji zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Sotheby’s w Londynie, gdzie został wystawiony na sprzedaż przez anonimowego właściciela. Wylicytowana kwota wyniosła 90 tys. funtów brytyjskich. Autograf jest zapisany na wyrwanej ze sztambucha nieznanej osoby składce 2 kart, na której zachowały się jeszcze pozostałości sznurka wiążącego pamiętnik w całość. Wszystkie strony zapisane są tekstem muzycznym. Na pierwszej stronie znajduje się tytuł Mazur –…

  • Artykuły

    Rozwój Żelazowej Woli

    W latach 2007 – 2008, jeszcze przed dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, Park w Żelazowej Woli zostanie w pełni zrewaloryzowany i rozbudowany. Przywrócony zostanie kształt parku, przewidywany w latach 30-tych XX wieku w projekcie prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. W konkursie przeprowadzonym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich wyłoniony został projekt, który przywrócić ma świetność założenia parkowego, a także rozbudować go o elementy niezbędne do obsługi ruchu turystycznego. Warto pamiętać, że w sezonie wiosenno-letnim Żelazową Wolę odwiedza około 1500 osób dziennie. Z myślą o turystach zaprojektowano budynek wejściowy dla obsługi gości, który pomieści hol z kasami, barek-kawiarnię, sklep z pamiątkami, galerię sztuki oraz zaplecze. Ponadto projekt przewiduje…

  • Artykuły

    Po amerykańskim tournée Stanisława Drzewieckiego

    Stanisław Drzewiecki ma za sobą kolejne tournée po Stanach Zjednoczonych. Na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie artysta wystąpił 19 marca 2006 w Roswell Cultural Arts Center. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina (między innymi Polonez As-dur op. 53, Polonez A-dur op.40 nr 1 i Fantasia – Impromptu cis- moll op. 66) oraz dzieła Francziszka Liszta. Uznany krytyk muzyczny Pierre Ruhe z najważniejszego dziennika Atlanty – „The Atlanta Journal-Constitution” – zachwycał się pokorą, z jaką Drzewiecki podszedł do ambitnego programu chopinowskiej części koncertu, niejako pozwalając komozytorowi i jego muzyce mówić za siebie. Jednocześnie zwrócił uwagę na przekonującą interpretację i perfekcyjność techniczną pianisty. Druga część koncertu została zdominowana przez brawurowe…

  • Artykuły

    Chopinowski prezent od „Gazety Wyborczej”

    „Gazeta Wyborcza” chcąc uczcić rocznicę narodzin Fryderyka Chopina, publikuje w dzisiejszym „Dużym Formacie” artykuł poświęcony zwycięzcy zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie – Rafałowi Blechaczowi. Ponadto oferuje czytelnikom dodatek specjalny – płytę z dziełami Chopina w interpretacji Blechacza. Utwory zamieszczone na płycie, których pełna lista znajduje się poniżej, zostały nagrane podczas pierwszego i drugiego etapu Konkursu. 1. Nokturn H-dur op. 62 nr 12.Etiuda F-dur op. 10 nr 83. Etiuda As-dur op. 10 nr 104. Walc Des-dur op. 64 nr 15. Walc cis-moll op. 64 nr 26. Walc As-dur op. 64 nr 37. Barkarola Fis-dur op. 608. Mazurek H-dur op. 56 nr 19. Mazurek C-dur op. 56 nr 210. Mazurek c-moll…

  • Artykuły

    Rafał Blechacz laureatem Krzesła Roku 2005

    Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, został uhonorowany nagrodą Krzesło Roku. Jest ona przyznawana od 17 lat przez magazyn „Warsaw Voice” osobom, organizacjom lub nawet przedmiotom, które w mijającym roku wywarły największy wpływ na polską rzeczywistość lub uczucia Polaków. Jak powiedział redaktor naczelny „Warsaw Voice”, Andrzej Jonas, uzasadniając decyzję magazynu, Rafał Blechacz „jest obdarzony wybitnym talentem i wielką pracowitością; dziedzina, której się poświęcił to kultura; jest młodym człowiekiem o wielkiej przyszłości; zdobył serca Polaków i rzucił na Polskę snop pozytywnego światła; wzbudził w nas radość i całą falę pozytywnych uczuć, które są nam tak potrzebne; mimo wielkiego, światowego sukcesu zachował swe dotychczasowe cechy – naturalność, skromność i otwartość.” Wśród…

  • Artykuły

    Album Fotograficzny XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

    Dokument, a jednocześnie artystyczna próba zatrzymania w czasie wielkiego wydarzenia. Gesty, ruch, emocje. Radość i smutek oraz muzyka płynąca z fotograficznego obrazu. 112 dużego formatu fotogramów wydrukowanych na grubym kredowym śnieżnobiałym papierze. Autorem zdjęć jest Dominik Skurzak, oficjalny fotoreporter XV konkursu. Warsaw Voice, wydawca albumu oddaje do rąk znawców wysmakowane dzieło o wyjątkowej wartości artystycznej, emocjonalnej i dokumentalnej. Wielki światowy konkurs, którego zwycięzcą jest młody polski wirtuoz, Rafał Blechacz, zatrzymany w kadrze. Album jest do kupienia w sklepiku internetowym Warsaw Voice.

  • Artykuły

    Tournée Orkiestry Symfonicznej FN i leureatów XV Konkursu Chopinowskiego po Japonii

    Od 19 do 28 stycznia trwać będzie japońskie tournée Orkiestry Symfonicznej FN pod batutą Antoniego Wita. Jako soliści występią laureaci XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2005 r. – Rafał Blechacz, Dong Hyek Lim, Dong Min Lim, Takashi Yamamoto, Shohei Sekimoto. Zaplanowanych jest dziewięć koncertów, które odbędą się między innymi w Yokohamie, Tokio, Nagano i Osace. W repertuarze znajdą się oba koncerty fortepianowe Chopina, a także uwartura do opery „Wesele Figara” Mozarta. Organizatorem tournée jest Tokyo International Music Co. 19 stycznia, czwartek Wakayamagodz. 19:00 sala koncertowa Wakayama Cultural Hall Program: Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (Takashi Yamamoto)PrzerwaRecital solowyChopin – I Koncert fortepianowy e-moll…