fortepian z krzeslem
Festiwale

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – historia

Konkurs Chopinowski to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Przede wszystkim przyczynia się do popularyzacji muzyki klasycznej, w tym muzyki Chopina, ale także pozwala zaprezentować się młodym pianistom i odkryć pianistyczne talenty. Dla młodych jest to wymarzony start w karierze międzynarodowej.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to źródło polaryzacji wielokulturowej, której przyglądają się muzycy z całego świata. Od ponad 90 lat przyczynia się do popularyzacji muzyki Chopina. Można na nim wystąpić z różnymi interpretacjami muzyki słynnego i wybitnego kompozytora. Sławę i prestiż Konkursu tworzą również jego Jurorzy (w tym honorowi), goście specjalni i członkowie komitetów honorowych.

1927 rok – pierwszy Konkurs Chopinowski

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie został zorganizowany w 1927 roku z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Odbył się w Filharmonii Warszawskiej. Organizatorem tego wybitnego wydarzenia było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, a protektorat objął nad nim Prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki.

W Konkursie uczestniczyło 26 pianistów z ośmiu krajów. Pierwszą edycję wygrał Lew Oborin ze Związku Radzieckiego, który później zrobił wielką karierę jako partner artystyczny skrzypka Dawida Ojstracha. Z kolei II Nagrodę przyznano jednemu z najwybitniejszych polskich pianistów, Stanisławowi Szpinalskiemu. Ponadto wyróżniono Dymitra Szostakowicza.

Kolejne edycje przedwojenne i powojenne

Zgodnie z założeniami Konkurs miał odbywać się co pięć lat, ale przed II wojną światową zorganizowano dwie edycje – w 1932 roku oraz w 1937 roku. Wojna pokrzyżowała te plany, dlatego po wojnie pierwszy Konkurs zorganizowano w 1949 roku. Co ciekawe, wygrały wtedy ex aequo dwie pianistki – Halina Czerny-Stefańska i Bella Dawidowicz.

Kolejna edycja przypadła na 1955 rok, gdyż Filharmonię Narodową wtedy remontowano. Wtedy triumfowała trójka pianistów – Adam Harasiewicz, Fou Ts’ong oraz Vladimir Aszkenazy.

READ  Festiwal przy świecach - Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" - Antonin 2003

Zwycięzcy różnych edycji – panteon pianistyki

Nazwiska zwycięzców należą dzisiaj do panteonu pianistyki światowej – m.in. Martha Argerich, Maurizio Pollini, Krystian Zimerman, Stanisław Bunin, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Rafał Blechacz, Yulianna Avdeeva czy Seong-Jin Cho. Konkurs był też szansą na kariery dla pozostałych talentów i laureatów dalszych nagród – jak m.in. Ingrid Fliter, Ingolf Wunder, Ivo Pogorelic, Christian Zacharias, Ryszard Bakst, Barbara Hesse-Bukowska, Marta Sosińska, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka czy Szymon Nehring.

Karo, f: PIRO4D / pixabay