konkurs pianistyczny
Festiwale

Znamy zwycięzców XVIII Konkursu Chopinowskiego!

20 października 2021 roku zakończyły się finałowe koncerty XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Międzynarodowe jury stanęło przed bardzo trudnym wyborem, ale w końcu pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało nagrody. Poznajmy zwycięzców tego prestiżowego konkursu.

XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wyróżniała się niezwykle wysokim poziomem, dlatego jury długo debatowało nad wyłonieniem zwycięzców. Przez cały czas trwania konkursu występy oceniało międzynarodowe jury, złożone z 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 21 października podczas I Koncertu Laureatów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W trakcie 15 dni przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego muzycy zaprezentowali prawie 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Na świecie nie ma innego monograficznego turnieju tej rangi. Jury przyznało nie tylko nagrody główne, ale także specjalne – poniżej prezentujemy zwycięzców. 

Nagrody główne 

I nagroda – Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada

II nagroda ex aequo – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

II nagroda ex aequo – Pan Kyohei Sorita, Japonia

III nagroda – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania

IV nagroda ex aequo – Pani Aimi Kobayashi, Japonia

IV nagroda ex aequo – Pan Jakub Kuszlik, Polska

V nagroda – Pani Leonora Armellini, Włochy

VI nagroda – Pan J J Jun Li Bui, Kanada

Bruce Liu – zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego

W finale XVIII Konkursu Chopinowskiego byli muzycy o zróżnicowanej osobowości i spojrzeniu na muzykę Chopina. Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. Otrzymał złoty medal oraz nagrodę finansową w wysokości 40.000 €. Zdaniem komentatorów to wyróżnienie należało się właśnie temu pianiście, ale, co ciekawe, nie zdobył żadnej nagrody specjalnej. 

Bruce (Xiaoyu) Liu zwrócił uwagę komentatorów już w pierwszych etapach konkursu. Otrzymał od nich pozytywne oceny, wielu nie kryło wzruszenia, zaskoczenia i zachwytu. 

READ  Zwycięzcy 7. Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina 2005

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ale podczas konkursu reprezentował Kanadę. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, teraz uczy się pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orchestra of the Americas, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej czy Camerata Jerusalem. Odbył też specjalne tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej. Jest laureatem licznych konkurów pianistycznych międzynarodowych, m.in. w Montrealu, Sendai, Viseu i Tel Awiwie. 

Nagrody specjalne 

Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania

Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Pan Jakub Kuszlik, Polska

Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia

Pozostali finaliści XVIII Konkursu Chopinowskiego otrzymali wyróżnienia ufundowane przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Kar, f: jswerd / pixabay