konkurs chopinowski 2021
Festiwale

Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Trwa XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. Jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń organizowane w Filharmonii Warszawskiej potrwa od 2 do 23 października 2021 roku.

Konkurs Chopinowski świadczy o ponadczasowości muzyki polskiego kompozytora. To wyjątkowe wydarzenie w skali światowej, nie tylko turniej muzyczny na najwyższym poziomie. Każdego roku przyciąga coraz większą liczbę pianistycznych talentów. W Polsce jest niemal świętem narodowym, a w skali świata – jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych.

Do udziału w tegorocznej edycji zakwalifikowano 87 pianistów z 18 krajów – 9 bez eliminacji (m.in. laureatów innych konkursów) i 78 po przeprowadzonych przesłuchaniach. Koncerty finałowe zaplanowano od 18 do 20 października, z kolei 21-23 października odbędą się trzy koncerty laureatów.

XVIII edycja – wyjątkowa i nowoczesna

Cały Konkurs jest także na antenach radio i tv, można go śledzić w streamingu, mediach społecznościowych i przy pomocy dedykowanej aplikacji. Zainteresowanie Konkursem cały czas rośnie. Konkurs korzysta z najnowszych technologii – jak wspomniana aplikacja, kanał YouTube. Aplikacja dostępna jest na stronie konkursu: https://chopin2020.pl. Co więcej, po raz pierwszy w historii odbędzie się transmisja w technologii 4K oraz technologii rzeczywistości wirtualnej VR.

Trwa III etap XVIII Konkursu – jesteśmy już na półmetku!

Podczas trwającego od 9 do 12 października II etapu wysłuchaliśmy 44 pianistów i jury zdecydowało, kto przejdzie do etapu trzeciego. Listę ogłosił dyrektor konkursu około godz. 21:50 w dniu zakończenia II etapu.

W trzecim etapie Konkursu Chopinowskiego bierze udział 23 pianistów z 11 krajów – w tym 6 Polaków. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostaną uhonorowani medalami, każdy finalista otrzyma też nagrodę finansową. Przewidziano też nagrody specjalne oraz nagrody pozaregulaminowe wraz z zaproszeniami m.in. na cykle koncertów.

Jury XVIII edycji Konkursu

W Jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina znajdują się wybitni artyści, pedagodzy i autorytety. To oni zdecydują o wygranej i wyróżnieniach, a wybrani przez nich zwycięzcy będą mieć wpływ kształt muzycznego świata.

READ  Festiwal XV Dni Paderewskiego

Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium na stronie XVIII edycji Konkursu: https://chopin2020.pl/pl/calendar.

Kwk, Zdjęcie autorstwa Ludwig Kwan z Pexels