Festiwale

Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie

Już po raz czwarty w Warszawie odbędzie się festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina w Warszawie. Cykl ten, wymyślony i organizowany przez Impresariat Muzyczny Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, eksponuje dziedzictwo patrona festiwalu i kompozytorów z nim związanych. Organizowany zazwyczaj w ostatni tydzień lipca, korzystając z pory letniej, otwiera się na szeroką publiczność: melomanów, turystów i mieszkańców Warszawy, prezentując koncerty w zabytkowych miejscach i plenerach stolicy. Festiwal na stałe wpisał się już do kalendarza najbardziej znanych letnich imprez w Polsce, gromadzi też ogromne rzesze widzów oraz słuchaczy i pod tym względem poprzednie jego edycje zostały zaliczone do najliczniejszych imprez chopinowskich w Polsce w ostatnich latach.

Chopinowskie miejsca

Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych w różny sposób z życiem i twórczością kompozytora. Koncerty w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina i w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, to już tradycja tego festiwalu. W tegorocznej edycji festiwal zyskuje nowe miejsca koncertowe, wśród nich Kościół św. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Tu młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów. Jak co roku Chopiniana zagoszczą też w Łazienkach, między innymi pod Pomnikiem Chopina – w najbardziej chyba znanym polskich miejscu chopinowskich koncertów. Kolejne edycje festiwalu utrwalają wizerunek patrona festiwalu jako człowieka i twórcy, nierozłącznie związanego z Warszawą, kreśląc za każdym razem nowe szlaki chopinowskie a nawet całą chopinowską mapę Warszawy.

Festiwal wielu sztuk

Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, miał również zainteresowania literackie, ogromne poczucie humoru i talent komiczny, a jego życie i pełne emocji dzieła nieustannie inspirują artystów różnych dziedzin sztuki do tworzenia nowych. Dlatego Chopiniana to festiwal wielu sztuk, gdzie obok koncertów kameralnych i symfonicznych znalazły się takie wydarzenia, jak wieczór filmowy, spektakle teatralne, wieczór baletowy, pokaz mody, inspirowanej muzyką Chopina, Chopin na jazzowo, a podczas tegorocznej edycji odbędzie się także specjalny koncert, skierowany do najmłodszej widowni.

READ  Festiwal przy świecach - Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" - Antonin 2003

Chopiniana 2005

W dniach od 24 do 30 lipca tego roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu. Recital Adama Makowicza, Koncert f-moll i utwory Astora Piazzolli w wykonaniu Kevina Kennera, prezentacja polskich kandydatów do tegorocznego, XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina podczas tradycyjnego Maratonu pianistycznego, koncert organowo-chóralny „Msza polska”, prezentujący utwory kompozytorów „z kręgu Chopina”, wspomniany spektakl dla dzieci o sugestywnym tytule: Czy Chopin był czarodziejem?” – to tegoroczne propozycje Chopinianów. Wszystko to w pięknych plenerach Łazienek Królewskich, Rezydencji Belweder i kościołach warszawskich.

Głównym Sponsorem festiwalu jest Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie; Sponsorami: Miasto Stołeczne Warszawa, Cadbury Wedel oraz Hotel Portos. Tegoroczni patroni medialni festiwalu to: Jedynka i Dwójka Polskiego Radia, Radio Polonia, Życie Warszawy, Onet.pl, TVP Kultura, TVP3 Regionalna, New Warsaw Express, The Warsaw Voice, What’s up in Warsaw oraz portal InfoChopin.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.