Artykuły

Czy Chopin stanie we Wrocławiu?

Już wkrótce odsłonięcie, tymczasem przygotowania do Olimpiady w Chinach utrudniają budowę wrocławskiego pomnika Fryderyka Chopina. Piękna inicjatywa dzieci i młodzieży z klubu muzycznego Pro Sinfonika w Poznaniu. Sponsorzy poszukiwani.

Starania o upamiętnienie koncertu, jaki młody Fryderyk Chopin dał we Wrocławiu udając się w listopadzie 1830 roku do Wiednia, trwają już od ponad dwudziestu lat. Działania te zapoczątkowane przez Panią prof. Marię Zduniak, Dziekan Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, są obecnie kontynuowane przez wrocławskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Wrocławskie Koło TiFC to kilkoro wolontariuszy pod przewodnictwem prezesa Wojciecha Dzieduszyckiego. z zapałem i poświęceniem pracujących nad projektem, którego celem jest wzbogacenie kultury muzycznej Wrocławia.

Idea stworzenia w Parku Południowym letniego salonu muzycznego nawiązuje do koncertów, które regularnie odbywały się nad parkowym stawem w przedwojennym Breslau i jest adresowana przede wszystkim do mieszkańców miasta. Inauguracyjny koncert, który odbędzie się 25 czerwca ma bowiem zapoczątkować serię plenerowych wydarzeń muzycznych i stać się rozpoznawalną częścią oferty kulturalnej Wrocławia. W dniu odsłonięcia pomnika usłyszymy Koncert F-Moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Marka Drewnowskiego, któremu towarzyszyć będzie Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum.

Realizację planów wrocławskiego Koła TiFC poważnie utrudniły przygotowania do Olimpiady Pekin 2008. Olbrzymie inwestycje budowlane w Chinach spowodowały wzrost cen metali kolorowych na światowych rynkach. Dotacja na zakup trzech ton brązu otrzymana od Fundacji Polska Miedź, skalkulowana według poziomu cen z listopada ubiegłego roku, wystarcza obecnie na zakup jedynie połowy potrzebnego materiału. Mimo wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury, Samorządu Wrocławia i wielu przyjaznych instytucji, firm oraz osób prywatnych, wrocławskie Koło TiFC boryka się z problemami finansowymi.

„Poszukujemy hojnego sponsora, który chciałby trwale zaistnieć w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń Wrocławian, informację o naszych darczyńcach umieścimy bowiem na cokole pomnika. Za pośrednictwem mediów apelujemy o wpłaty na pomnikowe konto. Zapewniam, że nie zmarnuje się ani grosz, czeka nas przecież także organizacja letnich koncertów. Chcemy, aby to piękne nowe miejsce w Parku Południowym od razu intensywnie zafunkcjonowało w życiu kulturalnym naszego miasta. Cieszymy się, że nie tylko Wrocławianie wspierają budowę pomnika Chopina we Wrocławiu. Szczególnie wzruszyły mnie dzieci z Klubu Muzycznego Pro Sinfonika w Poznaniu, które zbierając po symbolicznej złotówce, uskładały aż 2500 złotych! Również Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Program 2 Polskiego Radia i Urząd Miasta St. Warszawy zorganizowały w warszawskim Studiu im. Witolda Lutosławskiego koncert na naszą rzecz, który zaowocował wpłatami od osób prywatnych. To piękne przykłady na wspólne działanie dla wspólnego dobra!” – relacjonuje Wojciech Dzieduszycki.

Pomnik powstaje dzięki finansowemu, logistycznemu i organizacyjnemu wsparciu Samorządu Miasta Wrocławia, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Kultury, Zarządu Zieleni Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Fundacji Polska Miedź, Rady Osiedla Krzyki Borek, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Oddziałów Regionalnych PKO BP SA i Kredyt Banku SA.

Patronat honorowy: Minister Kultury RP Waldemar Dabrowski, Prezydent Wrocławia Rafał Dudkiewicz, Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski.

Patronat medialny: TV3 Wrocław, Polskie Radio Wrocław, Słowo Polskie / Gazeta Wrocławska

READ  Album Fotograficzny XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.