Festiwale

Chopiniana 2004

Dni Fryderyka Chopina w Warszawie: 25 – 31 lipca 2004

Chopiniana są poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina, a także sztukom z nim związanym, takim jak muzyka jazzowa czy teatr. Trzecia już edycja Festiwalu odbywać się będzie w miejscach mających związek z życiem i twórczością kompozytora oraz z tradycją chopinowską, m.in. pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich czy w Bazylice Św. Krzyża.

Minione dwie edycje Chopinianów, określane przez prasę mianem „najważniejszego tego typu festiwalu warszawskiego, jakiego to miasto – związane silnie z tradycją chopinowską – jeszcze nigdy nie miało” – cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród publiczności (w tym licznie przybyłych turystów z Polski i zza granicy) oraz wzbudziły wielkie zainteresowanie prasy, radia i telewizji.

Tegoroczne Chopiniana zaplanowane są z jeszcze większym rozmachem i będą na pewno jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych lata. W czasie Festiwalu zostanie wykonanych większość dzieł Fryderyka Chopina. Chopiniana zdominują – obok koncertów kameralnych – imprezy plenerowe, dostępne szerokiemu gronu odbiorców (organizatorzy szacują, że w festiwalowych wydarzeniach weźmie udział około 10 000 osób z Polski i zza zagranicy).

Festiwal zadomowił się już w tradycji kulturalnej stolicy. W tym roku, tak jak w poprzednich latach, zaprezentuje wybitnych wykonawców (Piotr Paleczny, Adam Kruszewski, Adam Klocek, Janusz Olejniczak, Lora Szafran, Lena Ledoff Trio i wielu innych), laureatów konkursów muzycznych a także znanych artystów tworzących w silnym związku z tradycją chopinowską.

Większość tegorocznych koncertów w ramach Chopinianów to koncerty plenerowe, na które wstęp będzie wolny. Jedynie na koncert w Zamku Królewskim 28 lipca o godzinie 19.00 obowiązywać będzie zaproszenie.

Głównym Sponsorem Chopinianów jest:
Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Patronami medialnymi tegorocznych Chopinianiów są: „The Warsaw Voice”, „New Warsaw Express”, „What’s up in Warsaw” i InfoChopin.

READ  Wyniki I Etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina