Festiwale

Festiwal przy świecach – Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – Antonin 2003

Już po raz 22. w dniach 18-21 września 2003 r. odbył się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” w Antoninie. Specyfika festiwalu wiąże się z niezwykłym miejscem koncertów – stary, drewniany, modrzewiowy, o niespotykanej w Polsce architekturze Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w Wielkopolsce. Młody Fryderyk Chopin koncertował i tworzył w Antoninie, o czym przypomina wiele pamiątek w saloniku historycznym Pałacu (mini muzeum) i np. słynne, wielkie świece z wizerunkiem Chopina, które okazały się nie tylko nastrojowe, ale i całkiem pożyteczne w czasie jednego z koncertów galowych, o czym w dalszej części relacji.

W ciągu 4 dni odbyło się w sumie 7 koncertów i recitali z udziałem wykonawców z Polski, Tajlandii, Włoch i Wenezueli. Koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej z solistami, miał miejsce w Ostrowie Wielkopolskim, zaś pozostałe wystąpienia w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

W piątek po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina odbył się koncert „Salon Księcia Antoniego”.

Na szczególną uwagę zasługuje koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”. Rozpoczął się w sobotę o godzinie 22:00 i dostarczył słuchaczom niezapomnianych emocji. Wyjątkowy klimat tej nocy współtworzyli pianiści Maurizio Baglini, Gabriela Montero, Andrzej Tatarski oraz Chanyapong Thongsawang z Tajlandii; trio – Krzysztof Jabłoński (fortepian), Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Tomasz Strahl (wolonczela); Chopin Duo (Krzysztof Jabłoński i Tomasz Strahl); Joanna Kozłowska (sopran) oraz aktor Edward Żentara. Muzyka przeplatana była recytacją nastrojowych wierszy. Koncert wspaniale prowadzili Krystyna Pietranek – Kulis i Jan Popis. Zarówno dla bardziej, jaki i mniej wyrobionych melomanów każdy utwór nabierał szczególnego znaczenia po krótkich zapowiedziach Jana Popisa, dzięki którym łatwiej było dotrzeć do klimatu epoki i warunków, często dramatycznych lub wzniosłych, w jakich utwór powstawał. Koncerty, nie tylko chopinowskie, pozbawione tak profesjonalnej oprawy i wprowadzenia zubożają słuchaczy o możliwość odbierania muzyki wszystkimi zmysłami, w czym istotną rolę odgrywa odpowiednio pobudzona wyobraźnia.

Architektura drewnianego Pałacu z wielkim, centralnie umieszczonym kominkiem, stylowymi i wygodnymi fotelami dodatkowo uprzyjemnia doznania artystyczne. Muzyka w takich wnętrzach zdaje się miękka, przyjazna i – chciałoby się rzec – aksamitna. Takiemu właśnie nastrojowi poddało się przeszło 200 słuchaczy nocnego koncertu, gdy zgasło światło, jedynym oświetleniem stały się licznie rozstawione w całym salonie olbrzymie świece z wizerunkiem Chopina… a muzyka grała. Ten moment tak bardzo wpasował się w panującą atmosferę, iż niektórzy uznali, że taki był scenariusz gospodarzy wieczoru. Dopiero następnego dnia zgaśnięcie światła stało się tematem dowcipów i historyjek wśród wykonawców, którzy – lekko zaskoczeni zmianą warunków – musieli zdać się na swoje wyczucie i znajomość repertuaru. Mimo, iż koncert zakończył się o 2 w nocy, nastroje były tak dobre, że przyjęcie po koncercie przeciągnęło się przez następnych kilka godzin.

Oba niedzielne koncerty to prawdziwy finał festiwalu. Najpierw rzadko wykonywane i bardzo trudne Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w mistrzowskiej interpretacji Krzysztofa Jabłońskiego (pianista), Krzysztofa Jakowicza (skrzypek) i Tomasza Strahla (wiolonczelista). Na zkończenie festiwalu recital finałowy Gabrieli Montero.

Tradycyjnie uzupełnieniem festiwalu były imprezy towarzyszące:
– XI Międzynarodowa Wystawa Ekslibrisu Muzycznego – Antonin 2003.
– Autorska wystawa fotograficzna Juliusza Multarzyńskiego „Antonin. Chopin. Muzyka.”

Na uwagę zasługuje tegoroczny, oficjalny plakat festiwalu. Bardzo odważna i nowoczesna koncepcja młodego artysty z Krakowa Andrzeja Jana Leraczyka. Linia graficzna plakatu stała się też podstawą udanej scenografii (Barbara Zabłocka, Cezary Janiszewski) w pałacu antonińskim.

READ  Już tylko 32

Program minionego festiwalu:

Ostrów Wielkopolski, Centrum Kultura „Komeda”
Czwartek, 18. września 2003 roku
19.oo – Koncert inauguracyjny

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILAHARMONII KALISKIEJ
TADEUSZ WICHEREK – dyrygent, KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – pianista,
JOANNA WOŚ – sopran, ZBIGNIEW MACIAS – baryton

Chopin, Mozart, Rossini
Wernisaż XI Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Piątek, 19. września 2003 roku
18.oo Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina, wernisaż autorskiej wystawy fotograficznej Juliusza Multarzyńskiego „Antonin. Chopin. Muzyka”

18.3o – „Salon Księcia Antoniego”

JUSTYNA STĘPIEŃ – sopran, KRZYSZTOF SZMYT – tenor, ANTON BIROULIA – gitara romantyczna, VIOLA ŁABANOW – fortepian, KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – fortepian, TOMASZ STRAHL – wiolonczela

Chopin, Kamiński, Elsner, pieśni staroszlacheckie, Sor, Tarrega, Radziwiłł, Oginski, Beethoven, Mozart, Szymanowska, Loewe

Sobota, 20. września 2003 roku
16.oo Recital fortepianowy
MAURIZIO BAGLINI (Włochy)
Chopin, Liszt

18.oo Mistrzowski recital wokalny

JOANNA KOZŁOWSKA – sopran
ANDRZEJ TATARSKI – fortepian

Chopin, Karłowicz, Liszt, Verdi, Rachmaninow, Puccini

22.oo – Koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy”
Występują artyści biorący udział w festiwalu oraz pianista Chanyapong Thongsawang (Tajlandia) oraz aktor Edward Żentara

Chopin, Liszt, Szymanowska, Hölderlin

Niedziela, 21. września 2003 roku
17.oo – Mistrzowski koncert kameralny
KRZYSZTOF JAKOWICZ – skrzypce, TOMASZ STRAHL – wiolonczela, KRZYSZTOF JABŁOŃSKI – fortepian

Chopin, Brahms

19.oo – Recital finałowy
GABRIELA MONTERO (Wenezuela), fortepian

Chopin, Liszt, Rachmaninow

Pogoda w Antoninie sprzyjała gościom festiwalu. Gorące letnie dni i ciepłe noce, spacery po kilkuhektarowym parku wokół pałacu. Wszystko składało się na miłe, nie tylko artystyczne wrażenia. Warto przyjechać do Antonina za rok, w dniach 16-19 września 2004 na kolejny festiwal chopinowski. Zapewne warto również uczestniczyć i w innych wydarzeniach chopinowskich w Antoninie:
– Koncert Karnawałowy – niedziela, 25 stycznia 2004 r.
– Koncert z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – niedziela, 29 lutego 2004 r.
– XVII Turniej Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła – sobota i niedziela, 24 i 25 kwietnia 2004 r.
– Konfrontacje Chopinowskie – lipiec i sierpień 2004 r. – cykl codziennych koncertów letnich.
– XLIII Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska” – niedziela 12 września 2004 r. – impreza turystyczna kończąca się koncertem chopinowskim.
– Koncert z okazji rocznicy śmierci Fryderyka Chopina – niedziela, 17 października 2004 r.

Duże wydarzenia artystyczne nie istnieją bez mecenasów i sponsorów. Jeśli przyczynili się do naszych udanych przeżyć artystycznych, to należy ich wymienić:

Festiwal zorganizowano ze środków:
Ministerstwa Kultury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego
Zarządu Powiatu Ostrowskiego
Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina w Warszawie
Zarządu Gminy Przygodzice i Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach
Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Koło w Ostrowie Wielkopolskim

Informacje adresowe:

http://www.ckis.kalisz.pl

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
62-800 Kalisz, ul. Łazienna 6
tel. (0-62) 736-56-50, 764-58-93
fax (0-62) 767-23-18
Dyrektor – Mieczysław Trzęsowski

Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin”
63-400 Ostrów Wielkopolski, pl. Stefana Rowińskiego 2
tel. (0-62) 591-81-23, fax (0-62) 736-70-27
Prezes Zarządu – Cezary Nowakowski

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów
63-422 Antonin
tel./fax (0-62) 736-16-51, tel. 734-81-14
Kierownik Domu Pracy Twórczej – Anna Kubiak

READ  Replika ostatniego koncertu Fryderyka Chopina w Paryżu