Artykuły

Inauguracja InfoChopin

W czwartek, 19 lutego 2004 roku, w hotelu Mercure Fryderyk Chopin w Warszawie odbyła się uroczysta Inauguracja Programu InfoChopin. Na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej Waldemar Rzepecki, dyrektor InfoChopin, oraz Dorota Kańska, redaktor naczelna, zaprezentowali licznie zgromadzonym dziennikarzom i przedstawicielom organizacji chopinowskich portal, informator, serwis InfoChopin, a także specjalnie na tę okoliczność wydane „Kalendarium chopinowskie” na 2004 rok. Gość specjalny – p. Zbigniew Wołynka, reprezentujący Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych, wygłosił przemówienie na temat wzajemnych relacji środowisk artystycznych i biznesowych.

Ważnym momentem konferencji było wystąpienie dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, p. Grzegorza Michalskiego, który bardzo zdecydowanie podkreślił, że InfoChopin jest doskonałym – informacyjnym i promocyjnym – uzupełnieniem działań organizacji skoncentrowanych przede wszystkim na działalności naukowej. Pan Michalski tym samym rozwiał wątpliwości osób, które podejrzewały, że InfoChopin jest przedsięwzięciem mającym konkurować z organizacjami chopinowskimi. Pani Elżbieta Artysz, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, podkreśliła jak istotna jest inicjatywa InfoChopin dla promocji życia chopinowskiego na świecie i zadeklarowała pomoc w ułatwianiu kontaktów i przepływu informacji pomiędzy InfoChopin a zrzeszonymi w Federacji towarzystwami.

Słowa poparcia i deklaracje współpracy InfoChopin usłyszało też z ust między innymi p. Kazimierza Gierżoda, prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, p. Ryszarda Zimaka, rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, oraz profesora Jana Ekiera, redaktora naczelnego Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina.

Najmilszym akcentem uroczystości, wieńczącym oficjalną część Inauguracji, był występ Joanny Ławrynowicz, która urzekła gości pięknym wykonaniem utworów Fryderyka Chopina. W programie recitalu znalazły się: Walc h-moll op. 69 nr 2, Grande Valse Brillante Es-dur op. 18 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22. Płynąca spod palców Joanny Ławrynowicz muzyka chyba najdobitniej dowiodła, że wydarzenia, o których pisze InfoChopin, są godne uwagi.

Po strawie duchowej przyszedł czas na konsumpcję hotelowych smakołyków oraz dostarczonych specjalnie na Inaugurację (odbywającą się w tłusty czwartek) pączków Bliklego. Przyszedł też czas na oglądanie wystawy plakatu chopinowskiego, która tego dnia została otwarta w Hotelu, a która obejmuje plakaty festiwalowe i koncertowe z całej Polski, a także z Nowego Jorku. Wystawa pozostanie w Hotelu.

READ  Pomnik Chopina we Wrocławiu