Artykuły

Po amerykańskim tournée Stanisława Drzewieckiego

Stanisław Drzewiecki ma za sobą kolejne tournée po Stanach Zjednoczonych. Na zaproszenie Towarzystwa Chopinowskiego w Atlancie artysta wystąpił 19 marca 2006 w Roswell Cultural Arts Center. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka

Chopina (między innymi Polonez As-dur op. 53, Polonez A-dur op.40 nr 1 i Fantasia – Impromptu cis- moll op. 66) oraz dzieła Francziszka Liszta. Uznany krytyk muzyczny Pierre Ruhe z najważniejszego dziennika Atlanty – „The Atlanta Journal-Constitution” – zachwycał się pokorą, z jaką Drzewiecki podszedł do ambitnego programu chopinowskiej części koncertu, niejako pozwalając komozytorowi i jego muzyce mówić za siebie. Jednocześnie zwrócił uwagę na przekonującą interpretację i perfekcyjność techniczną pianisty.

Druga część koncertu została zdominowana przez brawurowe wykonanie Etiud wg Paganiniego Franciszka Liszta. Ruhe napisał, że podczas gdy „tryle i pasaże mknęły po klawiaturze z zawrotną prędkością”, Drzewiecki potrafił „wydobyć harmoniczne zawiłości i ciekawe figuracje” tych sześciu błyskotliwych utworów. Otrzymawszy owację na stojąco Drzewiecki zagrał na bis Presto e-moll n.4 op.16 S. Rachmaninowa i Preludium e – moll n.7, op.28 F.Chopina.

Trzytygodniowa trasa koncertowa objęła również Florydę (m.in. Sarasotę, St. Petersburg, Key West i Miami) oraz Los Angeles, gdzie oprócz utworów Chopina i Liszta, Stanisław Drzewiecki grał Schuberta i Rachmaninowa. Efektem tego tournée było podpisanie przez pianistę ekskluzywnego pięcioletniego kontraktu na Amerykę Południową z impresariem-legendą – Maximem Gorshunoffem.

Strona Stanisława Drzewieckiego: www.sdrzewiecki.com.pl

READ  Fryderyk Chopin i bracia Kolbergowie na tle epoki. Przyjaźń, praca, fascynacje