Festiwale

Replika ostatniego koncertu Fryderyka Chopina w Paryżu

Dnia 21 grudnia 2004 roku o godz. 20:00 z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, a we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Towarzystwem Chopina w Paryżu i AFAA (Association francaise d’action artistique) odbędzie się replika ostatniego koncertu Fryderyka Chopina, który kompozytor dał 16 lutego 1848 roku w Salle Pleyel w Paryżu. Koncert ten stanowić będzie kulminację Sezonu Polskiego – Nova Polska we Francji.

Ze względu na fakt, że sala Pleyela nie istnieje w swoim historycznym kształcie, koncert zostanie wykonany w dawnym Audytorium Konserwatorium Paryskiego – obecnie Szkoły Teatralnej, która jest jedyną salą z XIX w., zachowaną w swym oryginalnym kształcie. Miejsce to, choć w chwili obecnej całkowicie zapomniane przez melomanów francuskich, było niegdyś najsłynniejszą salą koncertową Paryża, w której występował Chopin, Franchomme, Liszt, Mendelssohn, Berlioz, Cherubini, Saint-Saëns i wielu innych wspaniałych muzyków, a także, w której Orchestre de la Société des Concerts du Conservatoire pod dyrekcja François Habeneck wykonała w 1829 r. po raz pierwszy we Francji symfonie Beethovena. Koncert ten przyczyni się do przypomnienia francuskiej publiczności tej niegdyś wspaniałej sali koncertowej i być może do przywrócenia jej dawnej świetności.

Na przewidywany program koncertu, który można odtworzyć jedynie częściowo ze względu na brak szczegółowych źródeł, złożą się utwory fortepianowe Fryderyka Chopina: Nocturn, Barkarola, Preludia, Mazurki, Walce, Etiudy; pieśni Belliniego, Donizettiego i Meyerbeera oraz utwory kameralne: Trio E – dur KV 542Wolfganga Amadeusa Mozarta, Sonata wiolonczelowa g- moll op.64Fryderyka Chopina.

W koncercie wezmą udział wybitni artyści: światowej sławy sopranistka – Olga Pasiecznik, tenor – Tomasz Kuk, pianista polskiego pochodzenia osiadły we Francji, który wystąpi w roli Chopina – Maciej Pikulski, i dobrze znani publiczności francuskiej wiolonczelista Henri Demarquette oraz skrzypek Olivier Charlier.

Przewidujemy, iż koncert ten stanie się niezwykłym wydarzeniem artystycznym dla całego Paryża, a jego wysoki prestiż podkreśli znamienita publiczność złożona z przedstawicieli elit kulturalnych i politycznych Paryża i Polski.

READ  Konkurs chopinowski w Estonii