Artykuły

Wielka Brytania Uhonorowała Pianistę Murraya Perahię

Murray Perahia, sławny na całym świecie pianista amerykański, został uhonorowany przez Królową Elżbietę tytułem Kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego – najwyższym odznaczeniem brytyjskim dla obcokrajowca. Order zostanie wręczony 8 marca przez Ministra Spraw Zagranicznych.

Murray Perahia zadebiutował w Londynie w 1972 roku po zwycięstwie na niezwykle prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds. W 1997 roku został laureatem nagrody Royal Philharmonic Society w kategorii instrumentalista. W 1999 roku otrzymał honorowy doktorat na Uniwersytecie w Leeds, jest ponadto Honorowym Członkiem Royal College of Music i Royal Academy of Music. W latach 1981 – 89 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Aldeburgh. Dziś zostanie Kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, nagrody która jest przyznawana od 1917 roku za niezwykłe osiągnięcia.

Jack Straw, brytyjski Minister Spraw Zagranicznych, tak skomentował uhonorowanie pianisty: „W ciągu 30 lat pracy artystycznej Murraya Perahii jego niezwykłe i pełne uczucia interpretacje dzieł takich kompozytorów, jak Bach, Chopin i Mozart wywarły ogromny wpływ na cały świat muzyczny. Nie jest żadną przesadą stwierdzić, że uznania dla niego „nie sposób wyrazić słowami”. Jego praca przy Festiwalu Aldeburgh zaowocowała współpracą z kompozytorem Benjaminem Brittenem i tenorem Peterem Pearsem. Murray Perahia jest też cenionym dyrygentem. Jest Głównym Gościnnym Dyrygentem Academy of St Martin in the Fields w Londynie”.

READ  Aleksander Krzyżanowski zdobywcą Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie muzyki polskiej i ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku na Ukrainie