Artykuły

Aleksander Krzyżanowski zdobywcą Grand Prix na X Międzynarodowym Festiwalu-Konkursie muzyki polskiej i ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku na Ukrainie

Pod koniec kwietnia zakończył się X Międzynarodowy Festiwal-Konkurs Pianistyczny poświęcony muzyce polskiej i ukraińskiej. To największa i najbardziej prestiżowa impreza muzyczna w tej części Ukrainy. Głównym organizatorem i twórcą jest Natalia Worobiowa, prezydent Towarzystwo im. F. Chopina na Ukrainie oraz dyrektor Festiwalu. Jubileusz 10-lecia Festiwalu pokrywał się z 15-leciem działalności Towarzystwa im. Chopina na gościnnej ziemi ukraińskiej. Zapewne w tym roku TiFC na Ukrainie zostanie członkiem Federacji Międzynarodowych Towarzystw Chopinowskim z siedzibą w Wiedniu.

Dniepropietrowsk to mało znana w Polsce, blisko 2-milionowa metropolia we wschodniej Ukrainie, słynąca ze swego przemysłowego bogactwa. Na ulicach miasta spotykamy wszystkie nowinki światowego przemysłu samochodowego. Życie toczy się z wielkim rozmachem, a obserwowane place budowy sprawiają, że nieodłącznym krajobrazem są kilometrowe korki uliczne. Historyczna decyzja władz UEFA w Cardiff przyznająca prawo organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku Polsce i Ukrainie sprawiła, że X Festiwal-Konkurs im. Chopina nabrał zupełnie innego formatu. Polska stała się pożądanym i atrakcyjnym partnerem. Patronat nad X Międzynarodowym Festiwalem-Konkursem Ukraińskiej i Polskiej Muzyki im. Fryderyka Chopina objęło Ministerstwo Kultury i Turystyki Ukrainy oraz najwyższe władze miejskie z gubernatorem regionu na czele.

Ze strony polskiej organizatorzy uzyskali pomoc od Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który ufundował nagrodę dla laureata Grand Prix starszej grupy – Oleksija Usaczowa w postaci zaproszenia na koncerty w Polsce w 2008 roku. Instytut Polskiej Kultury w Kijowie przesłał atrakcyjne nuty współczesnych kompozytorów polskich i aktywnie pomagał w organizacji. O dziwo, Związek Kompozytorów Polskich, który powinien być żywotnie zainteresowany w propagowaniu muzyki swoich członków w ogóle nie zareagował i nawet nie odpowiedział na zaproszenie. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że współpraca lepiej się ułoży w 2009 roku przy okazji kolejnego Festiwalu-Konkursu im. F. Chopina.

Do udziału w Festiwalu-Konkursie zgłosiło się 124 uczestników w wieku od 5 do 25 lat z Polski, Rosji, Ukrainy, Chin, Mołdawii i Białorusi. W drodze eliminacji do Finału, który odbył się w dniach 24-27 kwietnia br. w pięknie odrestaurowanym Dniepropietrowskim Konserwatorium im Michała Glinki zostało dopuszczonych 40 pianistów. Formuła Festiwalu-Konkursu sprawiła, że stał się on bardziej atrakcyjny dla młodych pianistów, gdyż wszyscy wykonawcy i ich pedagodzy byli w jakiejś formie nagrodzeni. Koncert finałowy zaprezentował szerokiej publiczności za pośrednictwem dwóch kanałów telewizyjnych i radiowych najwybitniejsze osobowości Festiwalu-Konkursu w trzech grupach wiekowych.

Każdy z uczestników wykonał minimum trzy utwory: jeden dowolny Chopina, jeden współczesny z kraju pochodzenia oraz jeden według własnego wyboru. Idea umieszczenia utworów współczesnych w programie jest bardzo korzystna. Z jednej strony wspiera i propaguje twórczość kompozytorską własnego kraju, a z drugiej strony pozwala pokazać odtwórcę w roli kreatora nowego dzieła, którego fantazji nie ogranicza tradycja wykonawcza lub kanony epoki. Bardzo interesującym była prezentacja dorobku szczególnie kompozytorów ukraińskich. Prezes Związku Kompozytorów Ukrainy przywiozła dużo nagród dla uczestników i wręczyła specjalne wyróżnienia za najlepsze wykonania niekiedy bardzo ciekawych i oryginalnych dzieł Kosenki, Łysenki, Puszkina, Sasko, Skorika, Skuratowskiego, Stiepanienki czy też Szypajło.

READ  Grać etiudy

W skład jury pracującego pod kierunkiem Jarosława Drzewieckiego – profesora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy weszli: Juri Nowikow – pianista i rektor Dniepropietrowskiego Konserwatorium im. M. Glinki, Wiera Nosina – pianistka i profesor Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gnesinych w Moskwie, Ludmiła Szełomiencowa – profesor Białoruskiej Akademii Muzyki w Mińsku, Ija Pawłowa – profesor Narodowej Akademii Muzyki w Kijowie oraz dyrektor Festiwalu-Konkursu – Natalia Worobiowa, prezydent Towarzystwa im. F. Chopina na Ukrainie.

Gospodarzem przesłuchań był rektor i ceniony pianista – Jurii Nowikow, który przez 2 lata swej pracy na stanowisku dokonał istnej rewolucji dostosowując uczelnię do standardów europejskich. Ciekawostką organizacyjną jest konsolidacja autonomicznych szkół: podstawowej, średniej i wyższej w jednym gmachu i przekazanie głównej odpowiedzialności decyzyjnej rektorowi.
Nagrodę Grand Prix w grupie najmłodszych uczestników otrzymała Elizawieta Zankowa /12 lat/, która w finałowym koncercie z zachwycającą prostotą wykonała Nokturn H-dur z op.32 Chopina.

W grupie średniej bezapelacyjnym zwycięzcą został Aleksander Krzyżanowski /16 lat/ z klasy prof. Iriny Rumiancewej ze Szkoły im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. W swojej grupie polski pianista zmierzył się z utytułowanymi laureatami konkursów im. Horowitza w Kijowie, im. Chopina w Moskwie i Narwie oraz im. Krajniewa w Charkowie. W koncercie finałowym zaczarował salę pięknie wykonanymi Mazurkami z op.30 oraz Toccatą Miłosza Magina. Tytuł laureata otrzymała Anna Fiodorowa z klasy prof. Tatiany Abajewej z Centralnej Szkoły Muzycznej im. Łysenki w Kijowie, która wykonała bardzo muzykalnie, ale z pewnymi niedostatkami artykulacyjnymi Koncert f-moll Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dniepropietrowskiej pod dyr. Natalii Ponomarczuk.

W grupie starszej rywalizowali ze sobą młodzi pianiści z Kijowa, Charkowa, Mińska i Moskwy. Nagrodę Grand Prix otrzymał Oleksij Usaczow /21 lat/ z Mińska, który sprawił wielką przyjemność jury i słuchaczom plastycznym wykonaniem Masek Szymanowskiego i poetycką wizją IV Ballady Chopina. Jednym z laureatów został tegoroczny zwycięzca Konkursie „Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy – Denis Żdanow /18 lat/, który zaprezentował duże możliwości wirtuozowskie w Wariacjach na temat Paganiniego Brahmsa i Trianie Albeniza. Niestety, Sonata h-moll Chopina ujawniła niedostatki we frazowaniu i co gorsza, w poczuciu naturalnego rubata. Ciekawym artystą okazał się Jewgienij Sokołowski z Moskwy, który znakomicie zrealizował na fortepianie marki Blüthner polifonię barw w Chaconnie d-moll Bacha-Busoniego. Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego otrzymał 18-letni Andrej Łynow z Kijowa prezentując nienaganną wersję Serenady Don Juana.

Deszcz nagród finansowych i koncertowych, jaki spadł na laureatów Grand Prix X Międzynarodowego Konkursu-Festiwalu Muzyki Polskiej i Ukraińskiej im. F. Chopina w Dniepropietrowsku, na pewno będzie ważnym etapem w ich życiu i dalszym muzycznym rozwoju. W roku przyszłym Towarzystwo im. F. Chopina na Ukrainie organizuje Międzynarodową Konferencję Chopinowską poświęconą „Wpływowi twórczości Chopina na kompozytorów polskich i ukraińskich”, natomiast w kwietniu 2009 roku ponownie zaprosi młodych pianistów z całego świata do Dniepropietrowska. To miasto zbliży się do Polski znacznie, kiedy za kilka miesięcy LOT otworzy bezpośrednie połączenie lotnicze.

READ  Artystyczna podróż Stanisława Drzewieckiego do Stanów Zjednoczonych