Artykuły

Laureaci Nagród Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków w Konkursach Chopinowskich

Polskie Radio przyznaje swoje nagrody za najlepsze wykonanie mazurków od początku istnienia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, tj. od 1927 roku. W elitarnym gronie zdobywców nagrody znaleźli się między innymi: nie żyjąca już Prof. Halina Czerny-Stefańska, Fou Ts’Ong, Martha Argerich, Garrick Ohlsson, Krystian Zimerman, Dang Thai Son, Ewa Pobłocka i Marc Laforet. W ostatnich trzech edycjach konkursu nagrody nie przyznano.

Koncert z udziałem Dang Thai Sona 2 marca w Studiu im. W. Lutosławskiego otwiera nowy cykl koncertowy organizowany przez Program 2 Polskiego Radia – „Laureaci Nagród Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków w Konkursach Chopinowskich”.

Jeszcze w tym miesiącu – 13 marca o godz. 18 w Studiu im. Lutosławskiego – kolejny występ z tego cyklu współorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tym razem z recitalem wystąpi Fou Ts’ong – laureat III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w 1953 roku i zdobywca Nagrody Polskiego Radia. Artysta określany jest mianem „poety fortepianu”, szczególnie podziwianego za interpretacje dzieł Chopina, Schuberta i Mozarta. W programie jego recitalu znajdą się Mazurki Chopina oraz Sonata fortepianowa Haydna. Fou Ts’ong zagra na fortepianie Erard z 1849 roku.

Na kwiecień zaplanowane są recitale kolejnej dwójki laureatów Nagrody: 21 kwietnia Ewy Pobłockiej, która zajęła V miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1980 roku i 24 kwietnia francuskiego pianisty Marca Laforêt, który w 1985 roku zajął drugie miejsce.

READ  Piękno w postaci najczystszej