Artykuły

Pomnik Chopina we Wrocławiu

Od pięciu lat Wrocławianie słuchają utalentowanych młodych pianistów
w ramach festiwalu „Forum Chopinowskie” organizowanego przez wrocławskie Koło Towarzystwa im. F. Chopina na pamiątkę pobytu i koncertu młodziutkiego kompozytora we Wrocławiu w pierwszych dniach listopada 1830 r.

Inną formą upamiętnienia tych faktów było podjęcie przez prof. dr Marię Zduniak z początkiem lat 80-tych, a obecnie kontynuowanych przez Towarzystwo Chopinowskie Koło we Wrocławiu z jego prezesem Wojciechem hr. Dzieduszyckim, idei budowy pomnika Chopina we Wrocławiu, której patronują Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski i Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski.

W 2001 r. został rozstrzygnięty konkurs na projekt pomnika. Pierwszą nagrodę i realizację projektu zdobyła praca autorstwa prof. Jana Kucza z Warszawy. Projekt przedstawia siedzącego na sofie Chopina, sprawiającego wrażenie, że kompozytor słucha muzyki w kameralnym salonie. Są tu odniesienia do epoki romantycznej. Odczucie rozbrzmiewającej muzyki wywołuje przerzucona przez sofę draperia. Pomnik będzie wykonany z brązu, a postument z ciemnego polerowanego granitu, całość mierząca ok. 4 m wysokości będzie znajdować się w Parku Południowym. Zamiarem Towarzystwa jest, aby przy realizacji tego projektu skupić wszystkich, którym bliska jest idea stworzenia letniego salonu muzycznego na wzór warszawskich Łazienek, oraz wyzwolić inicjatywę mieszkańców i zintegrować społeczność miasta przy realizacji tak szczytnego celu.

Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Chopina we Wrocławiu zachęca do kupna cegiełek o nominale 10 zł oraz dokonywania wpłat na konto Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.
Koło we Wrocławiu: CBSA II O/Wrocław 14801044-189385-189385-27506-21 na hasło „Pomnik”.

READ  "Dzieła zebrane" Chopina