Festiwale

Siódmy Amerykański Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs organizuje Chopin Foundation for he United States. Odbywać się on będzie od 5 do 13 marca 2005 w Gusman Center for the Performing Arts w Miami. Honorowy Patronat nad konkursem objęli Ambasadorowie Francji i Polski.

• To jedyny liczący się w Stanach Zjednoczonych konkurs pianistyczny przeznaczony wyłącznie dla pianistów amerykańskich. Odbywa się co pięć lat w Miami od 1975 roku.

• Dwudziestu czterech najbardziej utalentowanych pianistów amerykańskich, wśród nich uczniowie takich szkół muzycznych jak Juilliard, Manhattan, Peabody, Eastman oraz Uniwersytetów Indiany i Yale, walczy o nagrody wynoszące $96,000 oraz dalszy rozwój artystycznej kariery.

• Chopin Foundation zasponsoruje czwórce najlepszych pianistów udział w najstarszym i najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym na świecie – Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbędzie się na przełomie września i października 2005 (Funacja zapewni pokrycie wszelkich kosztów).

• W skład jury wejdą pianiści o międzynarodowej sławie:

Agustin Anievas – Przewodniczący jury – Katedra Fortepianu, Conservatory of Music, Brooklyn College/City University of New York

Gersende de Sabran – francuska pianistka, wybitna interpretatorka muzyki Mozarta i Chopina

Krzysztof Jabłoński – Profesor Katedry Fortepianu w Warszawskiej Akademii Muzycznej

Constance Keene – Manhattan School of Music

Kevin Kenner – Profesor Katedry Fortepianu w Royal College of Music w Londynie

Janusz Olejniczak – Profesor Katedry Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie (to jego słychać w ścieżce dźwiękowej filmu “Pianista” Romana Polańskiego)

Ruth Slenczynska-Kerr – School of Music, Southern University of Illinois

Tatiana Shebanova – Profesor Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Tian Ying – Profesor Katedry Fortepianu Frost School of Music na Uniwersytecie Miami

Komisja kwalifikacyjna:

Adam Aleksander Wegrzynek, DMA – Profesor Katedry Fortepianu, Barry University, Miami
Lucy Scarborough, DMA – Prezes El Paso Chopin Festival
Joel Harrison, DMA – muzykolog, Dyrektor Artystyczny American Pianists Association

Dyrygent i orkiestra
Maestro Tadeusz Strugała, cieszący się światowym uznaniem dyrygent z Polski, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Florida International School of Music. Dyrektorem Artystycznym orkiestry jest Maestro Steward T. Robertson.

Etapy Konkursu:
Eliminacje: 5 i 6 marca od 9:00 do 17:00
Ćwierćfinały: 7 i 8 marca od 9:00 do 17:00
Półfinały: 9 i 10 marca od 9:00 do 17:00
Finały:
Część 1: 12 marca, 19:00
Część 2: 13 marca, 15:00

Sześcioro finalistów wystąpi z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Florida International University.

• Wstęp na sześć dni konkursowych jest wolny. Bilety na Finały są w cenie od $8 do $25. Dla studentów i emerytów dostępne będą zniżki.

• Przyjęcie galowe dla uhonorowania jury i zwycięzców konkursu odbędzie się w pobliskim Hotelu Inter-Continental tuż po ceremonii rozdania nagród 13 marca. W cenę wejścia na przyjęcie ($225) wliczone są bilety an wszystkie etapy konkursu (specjalne miejsca).


Aby uzyskać dodatkowe informacje lub zarezerwować bilety, proszę kontaktować się z Chpin Foundation (tel. (305) 868-0624, fax (305) 865-5150, e-mail info@chopin.org). Bilety na Finały oraz Przyjęcie Galowe będą w sprzedaży od 15 stycznia 2005.

READ  Festiwal XV Dni Paderewskiego